Atraktivity Kyjovského údolí
Oblast Kyjovského údolí nabízí spoustu zajímavých míst, které můžete během své dovolené navštívit. Projděte si naučnou stezku po Kyjovském údolí, navštivte skalní hrad, vinný sklep nebo Jeskyni víl.
turistika Kyjovské údolí, atraktivity kyjovského údolí, kyjov,
15413
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15413,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,vertical_menu_outside_paspartu,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Atraktivity Kyjovského údolí

Procházkou Kyjovským údolím narazíte na informační tabule, které Vám blíže představí zajímavosti okolí. Určitě si všimnete  takřka dvacetimetrové vyhlídky Medvědice a Klenotnice i věž pro horolezce Strážce Klenotnice, ke které se váže pověst o skrýši pokladů ukořistěných loupeživými rytíři. Kyjovským údolím vedla kdysi dávno obchodní stezka z Čech až do Německa. Blízko sebe naleznete hned tři skalní hrádky. Tedy ve skutečnosti jejich zbytky. Kyjovské údolí vás překvapí i v zimě, zkuste se sem vypravit a dívat se, jak umí mráz vytvořit pěkné ledové útvary. Zdejší ledopády jsou skutečným skvostem, který stojí za návštěvu i v zimně.

Zajímavosti v Kyjovském údolí

Vinný sklep

Jeskyně se dvěma prostory vzniklá ze spadaných balvanů. Jde o oblíbené místo horolezců. V zimě tady uvidíte lahvovité ledové krápníky a jedna z pověstí praví, že tudy vede tajná chodba na Kyjovský hrad.

Jeskyně víl

Skalní převis s prostory v podzemí. Jeskyni najdete na pravém břehu řeky Křinice, blízko Doubice. Přes zimu tady vzniká hojná ledová výzdoba s rampouchy, záclonami a dalšími útvary z ledu. Jeskyni snad objevíte a necháte se unášet nevšední krásou. Je volně přístupná.

Kyjovský skalní hrádek

Kyjovský hrad získal své jméno později, protože původní pojmenování není historicky doloženo. Používala se pojmenování Horní Karlštejn nebo Pustý hrádek. Jeden kilometr západně od Kyjova naleznete náznaky skalního hradu, umístěného na pískovcovém ostrohu. Stěny padají kolmo do křinického kaňonu. Hradiště se skládá z jižního předhradí, vlastního hradu, příkopu. Ve skále naleznete otisky po konstrukci zvedacího mostu a zárubeň na branku. V dalších částech jsou stěny sklepení s lůžky trámů a vyhlídky do údolí. Nejnovější výzkumy hovoří o tom, že šlo ve skutečnosti o opevněnou osadu, ne o hrad. K objasnění došlo při nálezu pece, či vápenky. Kyjovský hrad tedy mohl sloužit jako oblast výroby. Blízký Vlčí hrádek fungoval jako středověká sklárna, u Chřibského hrádku naleznete stopy po dolování a Brtnický hrádek byl postaven na místě, kde se těžila železitá ruda.

Výlet do Kyjovského údolí můžete spojit s návštěvou blízkých, turisticky zajímavých míst Českého Švýcarska. K pohodlnému poznávání Kyjovského údolí a blízkého okolí, doporučujeme využít turistické a cyklistické trasy, jenž Vás přehledně provedou těmi nejkrásnějšími místy Českého Švýcarska.

Víte, že…?

Každý správný Čech by alespoň jednou v životě vystoupat na vrchol hory všech Čechů, na vrchol hory Říp. Vydejte se do Českého Středohoří, necelý 70 km od Kyjovského údolí a vydejte se na Vaši pouť…